Alapszabály

 

 

Elfogadta

a kollektíva közgyűlése

1. sz. Jegyzőkönyv, kelt 2014. január 22.

 

Jóváhagyva

az Ungvári Városi Tanács

Oktatási Főosztályának 20. sz. határozatával,

kelt 2014. január 30.

a Kárpátalja megyei Ungvári Városi Tanács

Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz.

Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Középiskolájának

ALAPSZABÁLYA

І. Általános rendelkezések

            1.1. A Kárpátalja megyei Ungvári Városi Tanács Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz. Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Középiskolája (rövid megnevezés: Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz. Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Középiskola) Ungvár város Városi Tanácsa végrehajtó Bizottságának 352. Sz., Magyar iskola megnyitásáról a városban c., 1946. október 18-án kelt rendelete alapján jött létre, és magyar tannyelvű középiskolává szervezték át a Dolgozók Képviselőinek Ungvári Városi Tanácsa Végrehajtó Bizottsága 411. Sz., 1954. május 26-án kelt határozatával.

Az iskola neve magyar nyelven – Ungvári 10. Számú Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola (rövid elnevezés: Ungvári 10. Sz. Dayka Gábor Magyar Tannyelvű Középiskola).

Az intézmény kommunális tulajdonban van.

1.2. A Kárpátalja megyei Ungvári Városi Tanács Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz. Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Középiskolája a Kárpátalja megyei Ungvári Városi Tanács Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz. Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Általános Középiskolájának jogutódja.

1.3. A középiskolai intézmény jogi címe: 88000, Kárpátalja megye, Ungvár város, Pravoszláv part, 24. sz., tel.: 61-71-01, 61-39-14.

1.4. Az Ungvári I.-III. Fokozatú 10. Sz. Magyar Tannyelvű Dayka Gábor Középiskola (a továbbiakban – intézmény) jogi személy, önálló egyenleggel, bankszámlával, Állami Címeres pecséttel, sarokbélyegzővel, adóazonosítóval rendelkezik.

1.5. A tanintézmény alapítója az Ungvári Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága.

1.6. A tanintézmény legfőbb célja a teljes középfokú végzettség megszerzéséhez való jog biztosítása az állampolgárok számára.

1.7. A tanintézmény legfőbb feladatai:

- a teljes középfokú végzettség megszerzéséhez való jog megvalósításának biztosítása az állampolgárok számára.

- Ukrajna állampolgárának nevelése;

- a család megbecsülésére, a nemzeti hagyományok és szokások hazaszeretetre, a nemzeti hagyományok, az állam- és az anyanyelv, az ukrán és más népek és nemzetek nemzeti értékeinek tiszteletére való nevelés való nevelés;

- szociálisan érett, alkotó, tudatos civil állásponttal rendelkező, nemzeti önazonosság-tudattal bíró, a szakmai önmeghatározásra készen álló személyiség kialakítása és fejlesztése;

- az Ukrán Alkotmány, Ukrajna állami szimbólumainak, az ember és az állampolgár jogainak és emberi szabadságjogainak tiszteletére való nevelés, az önméltóság, a tettekért a törvény előtti felelősség, az ember és az állampolgár kötelességeihez való tudatos hozzáállás kialakítása;

- a tanulók egyéniségének, képességeik és tehetségük, tudományos világképük fejlesztése;

- a tanulók szabad politikai és világnézeti meggyőződéshez való jogának megvalósítása;

- a saját és más állampolgárok egészségéhez való tudatos viszonyulás, mint legfőbb nemzeti érték nevelése, az egészséges életmód alapjainak kialítása, a tanulók fizikai és pszichikai egészségének megőrzése és megerősítése;

- a természetről, az emberről és társadalomról szóló tudományos ismeretrendszer elsajátításához szükséges feltételek megteremtése;

- Ukrajna állampolgárainak a magyar nyelvű oktatáshoz és Ukrajna állampolgárainak az oktatás nyelve szabad megválasztásához való jogának megvalósítása;

- Ungvár város magyar nyelvű oktatási hagyományainak felélesztése.

1.8. Az oktatási intézmény tevékenysége során irányadónak tekinti Ukrajna Alkotmányát, Ukrajna Törvényeit Az oktatásról, A középfokú oktatásról, a Rendelkezést a közoktatási tanintézményről, jóváhagyta Ukrajna Miniszteri Kabinetjének 778. számú, 2010 augusztus 27-i rendelete, egyéb jogszabályokat, saját alapszabályát.

1.9. A tanintézmény önállóan fogad el döntéseket és tevékenykedik Ukrajna jogszabályainak és a saját alapszabálya által előírt hatáskörén belül.

1.10. Az oktatási intézmény felelősséggel tartozik az egyén, a társadalom és az állam előtt:

- az oktatási folyamat biztonságos körülményeiért;

- a képzés államilag szabályozott követelményeinek betartásáért;

- szerződéses kötelezettségei betartásáért más oktatási, kulturális, gazdasági, tudományos szervezetekkel, beleértve a nemzetközi szerződéseket is;

- a pénzügyi fegyelem betartásáért.

 

 

1.11. A tanintézmény tanítási nyelve magyar (Ungvár város Városi Tanácsa Végrehajtó Bizottságának 352. Sz., Magyar iskola megnyitásáról a városban c., 1946. október 18-án kelt rendelete), valamint biztosított a lehetőség az oktatás profiljának meghatározására a felső osztályokban a tanulók (kiskorúak esetében – a szülők, vagy az őket helyettesítő személyek) által benyújtott kérvények alapján.

1.12. A tanintézménynek jogában áll:

- a meghatározott rendben állami minősítésen (attesztáción) átesni;

- a tulajdonossal (alapítóval) egyeztetve meghatározni a nevelési-oktatási folyamat formáit, módszereit és eszközeit;

- meghatározni a tanterv variatív részét;

- a meghatározott rendben kísérleti és egyéni tanterveket kidolgozni és bevezetni;

- a felsőfokú tanintézményekkel, tudományos-kutató intézetekkel és központokkal közösen tudományos-kutató, kísérleti, kereső munkát végezni, amely nem ellentétes Ukrajna törvényeivel;

- az erkölcsi és anyagi ösztönzés különböző formáit alkalmazni az oktatási-nevelési folyamat résztvevői számára;

- pénzeszközökhöz és anyagi értékekhez jutni a végrehajtói hatalom szerveitől, a jogi és fizikai személyektől;

- saját kezelésben hagyni és felhasználni a saját bevételeket az Ukrajna jogrendje által meghatározott módon;

- fejleszteni a saját szociális bázist: a sport-rekreációs, gyógyító-megelőző és kulturális alegységeket;

- kiegészítő oktatási szolgáltatásokat nyújtani a törvények által megállapított rendben;

- döntést hozni napközis csoportok megnyitásáról a tulajdonos által;

- döntést hozni a tantárgyak elmélyült tanulmányozását biztosító osztályok megnyitásáról;

- egy vagy több profil irányzattal megszervezni az oktatást a felső osztályokban;

- megszervezni az intézményben az egyéni és az externátus oktatást a középiskolai rendszeren belül, az OTM jóváhagyásával.

1.13. Az intézményben megalakulnak és működnek a pedagógusok módszertani csoportjai.

1.14. Az intézményben megalakul és működik a diákönkormányzat.

1.15. Az intézményben gyakorlati pszichológus dolgozik, aki a tevékenységét az Ungvári Városi Tanács oktatási főosztályának a pszichológiai szolgálatról szóló rendeletének megfelelően végzi.

1.16. A tanulók orvosi ellátását és megszervezésének megfelelő feltételeit az alapító (tulajdonos) biztosítja és az Ungvári Városi Végrehajtó Bizottság városi gyerekpoliklinikája végzi.

1.17. A tanintézmény kölcsönös kapcsolatát a jogi és fizikai személyekkel a közöttük kötött szerződések szabályozzák.

 

ІІ. Az oktatási-nevelési folyamat megszervezése

 

2.1. A tanintézet önállóan tervezi meg a munkáját fejlesztési, éves tervezésének megfelelően, illetve  normatív dokumentumoknak megfelelően.

A munkaterv tükrözi a tanintézmény munkájával kapcsolatos legfontosabb kérdéseket, meghatározza fejlődésének perspektíváit.

A munkatervet a tanintézményi tanács hagyja jóvá.

      2.2. Az oktatási-nevelési folyamatot szabályozó legfontosabb dokumentum a tanintézmény tanterve, ami Ukrajna Oktatási és Tudományos Minisztériuma által kidolgozott és jóváhagyott tanterv-mintákon alapul, a variatív rész konkretizálásával és az oktatás profiljának meghatározásával. Az oktatás individualizálását és differenciálását az intézmény az invariatív és variatív összetevők megvalósítása révén biztosítja.

      A tanterv egyeztetésre kerül az iskola tanácsával és az oktatási főosztály megfelelő szerve hagyja jóvá.

A tantervhez csatolt mellékletek tartalmazzák az órarendet (napi, heti) és az intézmény munkarendjét (napi, éves).

2.3. A tantervnek megfelelően az intézmény az OTM megfelelő bélyegzőjével ellátott oktatási programjai, tankönyvei, oktatóanyagai felhasználásával működik és biztosítja az oktatási-nevelési feladatok végrehajtását az oktatás minden fokozatán a gyerekek életkori sajátosságainak és természetes képességeinek megfelelően. Az adott intézmény pedagógusai önállóan választják meg az oktatás és nevelés formáit, eszközeit és módszereit Ukrajna Oktatási törvényének, A középiskolai oktatásról szóló törvényének és jelen alapszabálynak megfelelően az intézmény sajátosságainak, profiljának és az oktatási-nevelési folyamat megszervezése egyéb jellegzetességeinek figyelembe vételével.

 

 

      2.4. Az intézmény biztosítja azt, hogy az általános középiskolai oktatás színvonala megfeleljen az állami oktatási standardoknak, az oktatás és a nevelés egységét.

2.5. Az intézményben az oktatási-nevelési folyamat csoportos és egyéni oktatási formában történik, valamint osztálytermen kívüli foglalkozásokat és rendezvényeket tartanak, külön munkarend alapján, amelyek a tanulók oktatási érdeklődésének kielégítését és alkotói képességeik, hajlamaik és tehetségük fejlesztését szolgálják.

      2.6. A szülők, vagy az őket helyettesítő személyek által benyújtott kérvényeknek megfelelően az intézmény a megfelelő oktatásirányítási szervvel egyeztetve megteremti a feltételeket a gyorsított tanulás és az externátus számára.

      2.7. Az intézmény oktatási programokat hajthat végre és szerződéses alapon fizetett szolgáltatásokat nyújthat az Ukrajna Miniszteri Kabinetje által jóváhagyott listának megfelelően. A fizetett szolgáltatások nyújtásának rendjét az OTM hagyja jóvá a Pénzügyminisztériummal és a Gazdasági Minisztériummal egyeztetve.

      2.8. A tanév az intézményben szeptember 1-én kezdődik és a következő év július 1-e előtt ér véget.

      2.9 A tanév struktúráját és a munkarendet az intézmény állapítja meg a tanterv által meghatározott időkereten belül, egyeztetve a megfelelő oktatásirányítási szervvel és az állami KÖJÁL szerveivel.

      2.10. A tanév során a szünidők összesített időtartama nem lehet kevesebb 30 naptári napnál.

2.11. A tanórák időtartama az intézményben így alakul: az 1. osztályban-35 perc, a 2.-4. osztályban-40 perc, az 5.-11. osztályban-45 perc.

      2.12. Az 5.-9. osztály tanulói számára engedélyezett egymást követő két óra megtartása laboratóriumi munkák és ellenőrző dolgozatok során, fogalmazások megírásakor, valamint munka (politechnika) órákon. A 10.-11. osztályokban engedélyezett két egymást követő óra megtartása ugyanazon tantárgyból a tanterv invariatív és variatív részéből és a profil diszciplínákból (tárgyakból).

      2.13. Az intézmény a tanórán kívül az oktatási-nevelési folyamat egyéb formáját is választhatja.

      2.14. A tanórák közötti szünetet a tanulók aktív pihenése és étkezése szükségességének figyelembe vételével állapítják meg, de nem kevesebb, mint 10 percben, a nagyszünet – 30 perces (vagy két 20 perces szünet).

      2.15. Az órarendet az intézmény tantervének megfelelően állítják össze a pedagógiai és a közegészségügyi-higiénés követelmények betartásával, és az intézmény vezetője hagyja jóvá.

      2.16. Tilos a tanulók elvonása az oktatási foglalkozásokról a tanterv és a tanmenet által nem előirányzott egyéb tevékenység miatt (a törvények által előírt esetek kivételével).

      2.17. A tanulók bevonása az intézmény tanmenete és a tanterv által nem előírt tevékenységbe csak az ő beleegyezésükkel és a szülők, illetve az őket helyettesítő személyek beleegyezésével engedélyezett.

      2.18. A házi feladatok tartalmát, terjedelmét és jellegét a pedagógus határozza meg a pedagógiai és a közegészségügyi-higiénés követelményeknek megfelelően az oktatási programnak és a tanulók egyéni sajátosságainak megfelelően.

      Az 1. osztályos tanulók nem kapnak házi feladatot.

2.19. A tanintézmény nappali képzésben végzi az oktatási-nevelési folyamatot.

2.20. Az intézmény összes osztályába a tanulók felvétele verseny nélkül történik, általános szabályként a tanév kezdete előtt igazgató rendeletre személyesen benyújtott kérvény alapján (a kiskorúak számára – a szülők, vagy az őket helyettesítő személyek kérvénye alapján), a születési bizonyítvány, a meghatározott mintájú orvosi igazolás, a személyi lap (kivéve az első osztályba lépők) benyújtásával, a feslő osztályosok számára – a megfelelő szintű végzettséget igazoló dokumentum, valamint a tanulókkal lefolytatott beszélgetés alapján, amelynek célja az oktatás nyelve ismertének felmérése.

Az első osztályba, általános szabályként, hatéves kortól veszik fel a gyerekeket.

A külföldi állampolgárokat és a hontalan személyeket a törvényeknek és a nemzetközi szerződéseknek megfelelően veszik fel az intézménybe.

Az intézmény tanulóit az OTM által megállapított rend szerint vezetik át a következő évfolyamra.

Ha a tanuló elköltözik a településről, a szülők, vagy az őket helyettesítő személyek kérvényt nyújtanak be az intézményhez az elköltözés okának feltüntetésével.

 

 

Amennyiben a tanuló a középiskolai végzettség megszerzése végett az adott településen belül egy másik iskolába iratkozik át, akkor a szülők, vagy az őket helyettesítő személyek kérvényt nyújtanak be az intézményhez, amelyben feltüntetik az átiratkozás okait, valamint igazolást, amely alátámasztja a másik tanintézménybe való átiratkozás tényét.

2.21. Az első fokozatú (elemi) iskolában az 1.-4. osztályos tanulók számára a szülők, vagy az őket helyettesítő személyek óhaja szerint a megfelelő anyagi-műszaki háttér, pedagógusdolgozók, kiszolgáló személyzet megléte esetén napközis csoportok hozhatók létre.

A gyerekek napközis csoportokba való felvétele és kizárása igazgatói rendelet alapján történik a szülők (az őket helyettesítő személyek) kérvényei alapján.

 

ІІІ. A tanulók tanulmányi előmenetelének értékelése

 

               3.1. Az intézmény tanulói tanulmányi előmenetelének értékelési kritériumait az OTM határozza meg.

               3.2. A tanulók tanulmányi előmenetelének nyilvántartása a tanév alatt az osztálynaplókban történik, amelyek vezetésének szabályzatát az OTM hagyja jóvá. Az éves tanulmányi tevékenység eredményeit a tanulók személyi aktájában rögzítik.

               3.3. Az első osztályban a tanulók ismereteit, tudását és képességeit szövegesen értékelik. Az intézmény pedagógiai tanácsának döntése szerint szöveges értékelhetők a második osztályos tanulók ismeretei, tudása és képességei.

               A további osztályokban az értékelés a tanulók tanulmányi előmenetele értékelési kritériumai szerint történik.

               A félévi, év végi vagy összegző értékelést az osztályfőnök (az érettségi bizottság elnöke) ismerteti a tanulókkal és szüleikkel.

               3.4. Az intézmény a tanulók tanulmányi előmenetelének egyéb értékelési rendszereit is alkalmazhatja, a helyi oktatásirányítási szervvel egyeztetve. Emellett a félévi, év végi, állami összegző attesztáció (érettségi) eredményeit átszámítják érdemjegyekké a tanulók tanulmány eredményei értékelési kritériumainak megfelelően.

               3.5. Az intézményben lehetséges a magaviselet érdemjegyének megállapítása is, valamint a társadalmilag hasznos, a közösség érdekében végzett tevékenység értékelése és az ilyen érdemjegyet a következőképpen állapítják meg: példás, jó, instabil, rossz. A végzettségről szóló dokumentum mellékletében (az általános iskola elvégzésének tanúsítványa, a teljes középfokú végzettségről szóló érettségi bizonyítványba) az említett jegyeket nem tüntetik fel.

                    3.6. Az intézmény kibocsátó 4., 9., 11. osztályaiban a tanulás állami összegző attesztációval zárul. Az állami összegző attesztáció tartalmát, formáját és rendjét az OTM határozza meg.

               Egyes esetekben a tanulók az egészségi állapotuk vagy egyéb nyomós ok miatt felmenthetők az állami összegző attesztációtól az OTM és az EÜM által meghatározott rendben.

       3.7. Az elemi iskola tanulóit, akik a tanulás egy éve alatt nem sajátították el a program által előírt tananyagot a pedagógus tanács javaslatára és a szülők (az őket helyettesítő személyek) beleegyezésével a megfelelő pszichológiai-orvosi-pedagógia szaktanácsadó szakaemberei általi kivizsgálásra irányítják. Az említett szaktanácsadó következtetései alapján ezek a tanulók egyéni oktatási terv és programok szerint tanulhatnak tovább a szülők (az őket helyettesítő személyek) beleegyezésével.

               3.8 Az elemi iskola azon tanulói, akik nyomós ok miatt (betegség, egyéb körülmények) az év végi értékelés eredményeként nem sajátították el az egyéni képességekhez igazított oktatási programot kivételként osztályt ismételhetnek a pedagógus tanács határozata és a szülők (az őket helyettesítő személyek) beleegyezésével.

               3.9. A tanulmányi eredményekről a tanulóknak (végzősöknek) megfelelő dokumentum kerül kiadásra (bizonyítvány, tanúsítvány az alap középfokú végzettség megszerzésről, érettségi bizonyítvány a teljes középfokú végzettségről). Az általános és alap középfokú végzettség dokumentumainak mintáit Ukrajna Miniszteri Kabinetje hagyja jóvá.

               3.10. A 9., 11. osztályt elvégzőknek, akik legalább egy tárgyból nincsenek értékelve előmeneteli bizonyítványt állítanak ki.

               Azok a tanulók, akik nem kaptak végzettséget igazoló dokumentumot, externátus formában tanulhatnak tovább.

               3.11. A kiváló tanulmányi előmenetelért a 2.-8., 10. osztályos tanulók A kiemelkedő tanulmányi eredményekért dicsérő oklevéllel tüntethetők ki, az intézmény III. fokozatának végzősei - dicsérő oklevéllel Az egyes tantárgyak tanulmányozásában elért sikerekért, érmekkel – arany A

 

 

tanulásban elért kiemelkedő sikerekért, vagy ezüst A tanulásban elért sikerekért. A tanulás során elért kiváló sikerekért a II. fokozat végzősei jeles alap középfokú oktatást igazoló tanúsítványt kapnak.

               Jelen alapszabály a következő erkölcsi és anyagi ösztönzési formákat állapítja meg az oktatási-nevelési folyamat résztvevői számára az oktatásban (munkában) elért sikerekért: oklevél, köszönet, diploma, díj, prémium, pihenési beutaló.

               3.12. Az alap középfokú oktatás tanúsítványait, az érettségi bizonyítványokat a teljes középfokú végzettségről és a hozzájuk tartozó megfelelő mellékleteket az említett dokumentumok nyilvántartási és kiadási könyvében regisztrálják.

A tanúsítványok, érettségi bizonyítványok, arany és ezüst érmek, dicsérő oklevelek kiadási rendjének betartását az OTM, egyéb központi végrehajtó szervek, amelyek fennhatósága alá tartozik az intézmény, a megfelelő helyi oktatásirányítási szervek ellenőrzik.

 

IV. Nevelési folyamat az intézményben

 

               4.1 Az intézményben a tanulók nevelése a tanórákon, a tanórán és az iskolán kívüli foglalkozások során valósul meg.

               4.2 Az intézményben a nevelési folyamat célját az Alkotmányban és Ukrajna törvényeiben, egyéb jogszabályaiban lefektetett elvek határozzák meg

               4.3. Az intézményben tilos a politikai pártok, valamint a vallási szervezetek és paramilitáris alakulatok szervezeti struktúráinak megalakítása és működése.

                Tilos az intézmény tanulóinak kényszer alatt történő bevonása bármiféle állampolgári egyesületbe, társadalmi, társadalmi-politikai, vallási szervezetbe és paramilitáris alakulatba, valamint tevékenységbe az említett szervezetekben, részvétele az agitációs munkában és politikai akciókban.

               4.4. A fegyelem az intézményben az oktatási-nevelési folyamat összes résztvevőjének kölcsönös tisztelete, a belső rendtartás és jelen alapszabály betartása révén valósul meg.

               Tilos a fizikai és pszichikai erőszak módszereinek alkalmazása a tanulókkal szemben.

 

V. Az oktatási-nevelési folyamat résztvevői

 

               5.1. Az oktatási-nevelési folyamat résztvevői az intézményben: a tanulók, a pedagógusok, pszichológusok, könyvtárosok, az intézmény egyéb szakemberei, a vezető, a szülők vagy az őket helyettesítő személyek.

5.2. Az oktatási-nevelési folyamat résztvevőinek státuszát, jogait és kötelességeit Ukrajna Törvénye Az oktatásról, A középiskolai oktatásról, egyéb törvényi jogszabályok, a Középiskolai tanintézményekről szóló rendelkezés, jelen alapszabály, az intézmény belső rendtartása határozzák meg.

               5.3. A tanuló az intézményben tanuló és nevelkedő személy.

               5.4. A tanulóknak az állam által garantált joguk van:

               az elérhető és ingyenes teljes középfokú képzésre a kommunális intézményben;

               a tanulás formáinak, a profil szakirány, a fakultatív, a speciális kurzusok, a tantermen kívüli foglalkozások megválasztásához;

                    a biztonságos és nem ártalmas tanulási és munkafeltételekhez;

               az intézmény oktatási-termelési, tudományos, anyagi-műszaki, kulturális-sport bázisának használatához;

               részvételhez a különböző fajtájú oktatási, tudományos-gyakorlati tevékenységben, konferenciákban, vetélkedőkön, kiállításokon, versenyeken, stb.;

               részesülni a pótlólagos, beleértve a fizetetteket, oktatási szolgáltatásokban;

               a tanulmányi eredmények újraértékelésében az invariatív és variatív részek összes tantárgyából;

               a részvételhez az intézmény tanulói önkormányzatában;

               a részvételhez az önkéntes műkedvelő egyesület, alkotó stúdiók, klubok, szakkörök munkájában, stb.;

               az emberi méltóság tiszteletéhez, a nézetek, meggyőződés szabad kifejtéséhez;

               védelemhez a kizsákmányolás bármely formájától, a pszichikai és fizikai erőszaktól, a pedagógusok és egyéb dolgozók olyan tetteitől, amelyek megsértik a jogaikat, megalázzák a becsületüket és méltóságukat;

               5.5. Az intézmény tanulói kötelesek:

 

 

               ismereteket, képességeket és gyakorlati készségeket szerezni legalább a középiskolai oktatás állami stardardja által meghatározott mértékben;

               a 11. osztályig bezárólag vezetni a meghatározott mintájú értesítő naplót;

               növelni a saját általános kulturális szintjét;

               részt venni az intézmény oktatási programjai és terve, alapszabálya által előírt kutató és tudományos tevékenységben;

               betartani a törvényi követelményeket, az erkölcsi, etikai normákat, tisztelni más tanulók és dolgozók becsületét és méltóságát;

               végrehajtani az intézmény pedagógusai és egyéb dolgozói által támasztott követelményeket az alapszabálynak és a belső rendtartásnak megfelelően;

               részt venni a különféle munkatevékenységben;

               gondosan viszonyulni az állami, köz- és személyes vagyonhoz, az oktatási-nevelési folyamat többi résztvevőjének vagyonához;

               betartani az alapszabály követelményeit, az intézmény belső rendtartási szabályait.

               betartani a személyes higiénia szabályait.

               5.6. A tanulók a saját beleegyezésükkel és a szüleik, vagy az őket helyettesítő személyek beleegyezésével bevonhatók az önkiszolgálásba, a különböző társadalmilag hasznos munkákba az alapszabálynak és a belső rendtartás szabályainak megfelelően az életkoruk, nemük, fizikai lehetőségeik  figyelembevételével.

               5.7. Amennyiben az oktatási-nevelési folyamat résztvevői nem teljesítik a kötelességeiket, a belső rendtartási szabályokat, a törvény szerint büntetéssel sújthatók.

               5.8. Pedagógusnak magas erkölcsi tulajdonságokkal bíró személynek kell lennie, aki rendelkezik megfelelő pedagógiai végzettséggel, megfelelő szintű szakmai felkészüléssel, biztosítja munkája eredményességét és minőségét, akinek a fizikai és pszichikai egészségi állapota lehetővé teszi a szakmai kötelességei teljesítését a középiskolai oktatási rendszer intézményeiben.

               5.9. Az intézményekben nem engedélyezett pedagógiai tevékenység végzése olyan személyeknek, akiknek ez egészségügyi szempontból ellenjavallt, akiknek bírósági ítélet tiltja. A pedagógiai tevékenységet tiltó orvosi listát a törvény határozza meg.

               5.10. Az intézmény pedagógusainak és egyéb dolgozóinak kinevezését a beosztásukba, felmentésüket a munkára vonatkozó törvények, Ukrajna Törvénye A középiskolai oktatásról és egyéb jogszabályok szabályozzák.

      Az oktatási intézmény igazgatóját az oktatási főosztály nevezi ki és menti fel az önkormányzati szerv javaslatára, vagy szerződéssel, határozott időre szóló munkaszerződés formájában.

A tanintézmény pedagógusait az oktatási főosztály nevezi ki a beosztásukba, illetve felmenti az adott tanintézmény igazgatójának javaslatára.

A többi dolgozót az intézmény igazgatója nevezi ki a beosztásába és felmenti.

               5.11. A tanárok pedagógiai terhelésének mértékét a törvényeknek megfelelően az intézmény vezetője határozza meg és a megfelelő oktatásirányítási szerv hagyja jóvá.

               A pedagógiai terhelés mértéke csak a pedagógus írásbeli hozzájárulása esetén lehet kisebb az alap bértarifánál (fizetésnél)-

               A pedagógiai terhelés tanév közbeni átcsoportosítása csak az egyes tantárgyak tanulmányozására kijelölt óraszám megváltozásakor lehetséges, amit a tanterv előír, vagy a pedagógus írásos beleegyezésével, a munkára vonatkozó törvények követelményeinek betartásával.

               5.12. Az intézmény vezetője nevezi ki az osztályfőnököket, a szaktantermek, műhelyek, tanulmányi-kísérleti részlegek vezetőit, akik jogait és kötelességeit az OTM normatív-jogi okiratai, a belső rendtartási szabályok és az intézmény alapszabálya határozza meg.

               5.13. Tilos a pedagógusok szakmai kötelességeik teljesítésétől való elvonása, a törvények által előírt esetek kivételével.

                    A pedagógusok bevonása a tanterv, a tantárgyi programok és a tanintézmény tevékenységét szabályozó egyéb dokumentumok által nem előírt munkafajtákban való részvételre csakis a beleegyezésükkel történhet.

5.14. A pedagógusoknak attesztáción (szakmai minősítésén) kell átesniük az OTM által meghatározott rendben.

               A pedagógusok attesztációjának eredményeként meghatározzák azt, hogy megfelel-e a beosztásának, megfelel a beosztásának magasabb fizetéssel, megítélik a minősítési kategóriát (specialista, második, első, felső kategóriás specialista) és pedagógiai címet kaphat „vezető tanár”, „tanár-módszerész”, „szervező pedagógus-módszerész” és egyebek.

 

 

               5.15. Az intézmény pedagógusainak joguk van:

               önállóan megválasztani a tanulmányi munka formáit, módszereit, módozatait, amelyek nem ártalmasak a tanulók egészségére;

               részt venni a módszertani egyesülések, tanácskozások, az intézmény közgyűlésének és az intézmény egyéb önkormányzati szerveinek munkájában, az oktatási-nevelési munka megszervezésével kapcsolatos eseményekben;

               megválasztani a saját minősítése növelésének formáit, tanulni a felsőoktatási intézményekben és a pedagógus felkészítő és továbbképző rendszer intézményeiben;

               átesni az attesztáción a megfelelő minősítési kategória megszerzése céljából és megkapni sikeres attesztáció esetén;

               a meghatározott rendben tudományos-kutató, kísérleti, kereső munkát végezni;

               javaslatokat benyújtani az intézmény vezetésének és az oktatásirányítási szerveknek az oktatási-nevelési munka javításával kapcsolatban;

               szociális és anyagi ellátásra a törvényeknek megfelelően;

               mellékállásra és nem pedagógiai munkavégzésre a fő munkahelyen kapott munkabér 0,5 része mértékéig;

               szakszervezeti szövetségbe tömörülni és egyéb állampolgári egyesülés tagja lenni, amelynek a tevékenységét nem tiltja a törvény;

               felvetni a jog, a szakmai és az emberi becsület és méltóság megvédésének kérdéseit.

               5.6. Az intézmény pedagógusai kötelesek:

               biztosítani a tantárgyak oktatásának megfelelő szintjét a tantárgyi programoknak megfelelően a középiskolai oktatás állami standardjának betartásával;

               elősegíteni a tanintézmény imázásnak növelését;

               ellenőrizni a tanulók tanulmányi előmenetelének szintjét;

               felelőséget viselni azért, hogy a tanulók tanulmányi előmenetelének értékelése megfelel az OTM által jóváhagyott értékelési kritériumoknak, a tanulók tanulmányi előmenetelét közölni a gyerekekkel, a szülőkkel, az őket helyettesítő személyekkel, az intézmény vezetőjével;

               elősegíteni a gyerekek érdeklődésének, hajlamainak és tehetségének fejlődését, valamint egészségük megóvását;

               az állami jelképek tiszteletére, az általános emberi erkölcs elveire nevelni a gyerekeket;

               betartani az intézmény alapszabályát, a belső rendtartás szabályait, a munkaszerződés feltételeit;

               részt venni a pedagógusértekezlet munkájában;

               a szülők, nők, idősebb személyek megbecsülésére; a népi hagyományok és népszokások, a nép szellemi és kulturális örökségének tiszteletére nevelni a tanulókat;

               felkészíteni a tanulókat az önálló életre a kölcsönös megértés, a népek, etnikai, nemzeti, vallási csoportok közötti egyetértés elveinek betartásával;

               betartani a pedagógusi etikát, erkölcsöt, tisztelni a tanulók és szüleik egyéni méltóságát;

               állandóan fejleszteni a szakmai színvonalat, a pedagógiai jártasságot, az általános és a politikai kultúrát;

               végrehajtani a tanintézmény vezetőjének, az oktatásirányítási szervek rendeleteit és utasításait;

               vezetni a megfelelő dokumentációt;

               végrehajtani a belső munkarendre vonatkozó szabályokat.

               5.7. Azok a pedagógusok, akik rendseresen megsértik az alapszabályt, az intézmény belső rendtartásának szabályait, nem tesznek eleget a beosztásukból fakadó kötelességeknek, a munkaszerződés feltételeinek, vagy az attesztáció eredményeként nem felelnek meg a betöltött beosztásuknak, elbocsátásra kerülnek a törvényeknek megfelelően.

               5.8. A többi dolgozó jogait és kötelességeit a munkára vonatkozó törvények, az alapszabály és az intézmény belső rendtartása szabályozza.

               5.9. A tanulók szüleinek, az őket helyettesítő személyeknek joguk van:

               megválasztani a gyerekek oktatásának és nevelésének formáit;

               szülői társadalmi szervezeteket létrehozni és részt venni azok tevékenységében, megválasztani a szülői bizottságot, valamint a társadalmi önkormányzatot és ott megválasztottaknak lenni;

               az oktatásirányítási szervekhez, az intézmény vezetőjéhez és a társadalmi önkormányzathoz fordulni a gyerekek oktatásával, nevelésével kapcsolatos kérdésekben;

            dönteni a gyerek részvételéről az intézmény tudományos, sport, munka, kutatói és innovációs tevékenységében;

 

 

               részt venni az oktatási-nevelési folyamat javítására irányuló tevékenységben és az intézmény anyagi-műszaki bázisának megerősítésében;

               védeni a gyerekek törvényes érdekeit az intézmény önkormányzatában és a megfelelő állami, bírósági szerveiben.

               5.10. A szülők és az őket helyettesítő személyek felelősek azért, hogy a gyerek megszerezze a teljes középfokú végzettséget, a nevelésükért és kötelesek:

               megteremteni a feltételeket ahhoz, hogy a gyerek bármilyen oktatási formában megszerezze a középfokú végzettséget;

               biztosítani az intézmény alapszabályának gyerekek általi betartását;

               tiszteletben tartani a gyerekek és az intézmény dolgozóinak becsületét és méltóságát;

               állandóan gondoskodni a gyerek fizikai egészségéről, pszichikai állapotáról, megfelelő feltételeket teremteni a természetes adottságaik fejlődéséhez;

               munkaszeretetre nevelés, a jóság, irgalmasság érzésének fejlesztése, a Haza, a család, az állam- és az anyanyelv, a nemzeti történelem, kultúra, más népek értékeinek tiszteletére nevelés.

               törvény-, jog, az emberi szabadságjogok tiszteletére nevelés;

               5.11. A szülők, vagy az őket helyettesítő személyek egyéb jogait és kötelességeit az intézmény alapszabálya és a megfelelő szerződések határozzák meg.

               Amennyiben a szülők, illetve az őket helyettesítő személyek nem tartják be a törvény által előírt kötelességeiket, az intézmény a meghatározott rendben felvetheti ezen személyek felelősségét, beleértve a szülői jogoktól való megfosztásukat.

               5.12. A társadalom képviselőinek joguk van:

               megválasztani tanintézmény társadalmi önkormányzati szerveit, azokban megválasztottnak lenni

               elősegíteni az anyagi bázis, a tanintézmény pénzügyi ellátottságának javítását.

               5.13. A társadalom képviselői kötelesek:

               betartani a tanintézmény alapszabályát, végrehajtani a tanintézmény vezetőjének utasításait és rendelkezéseit, a társadalmi önkormányzati szervek döntéseit, védeni a tanulókat a fizikai és pszichikai erőszak különféle formáitól, propagálni az egészséges életmódot, az alkohol-, kábítószer-fogyasztás, dohányzás káros hatását, stb.

 

VI. Az intézmény irányítása

 

6.1. Az intézményt az igazgató irányítja. Az intézmény vezetője Ukrajna állampolgára lehet, aki felsőfokú pedagógiai, specialista, vagy magiszter szintű végzettséggel rendelkezik, a pedagógiai munkaviszonya nem kevesebb , mint három év, sikeresen átesett a tanintézmény vezetők attesztációján az OTM által meghatározott rendben.

            6.2. A kommunális intézmény vezetőjét és helyetteseit a beosztásukba a megfelelő oktatásirányítási szerv nevezi ki és menti fel beosztásából a törvényeknek megfelelően.

            6.3. Az intézmény vezetője:

            irányítja a pedagógus kollektívát, biztosítja a káderek racionális megválasztását és elhelyezésüket, megteremti a szükséges feltételeket a dolgozók szakmai és kvalifikációs szintjének növeléséhez;

            megszervezi az oktatási-nevelési folyamatot;

            biztosítja a tantervek és programok teljesítésének, a tanulók tudásának, képességeinek és készségének ellenőrzését;

            felel a középiskolai oktatás állami standardja által támasztott követelmények betartásáért, a pedagóguskollektíva munkájának jó minőségéért és hatékonyságáért;

            megteremti a szükséges feltételeket a tanulók részvételéhez az osztályon és iskolán kívül végzett munkában, a nevelői munkában;

            biztosítja a követelmények betartását a gyermekvédelemben, az egészségügyi-higiéniai és tűzvédelmi, balesetvédelmi normák védelmében;

            a meghatározott rendben kezeli az intézmény vagyonát és pénzeszközeit;

            a szakszervezeti bizottsággal egyeztetve jóváhagyja a belső rendtartás szabályait, a tanintézmény dolgozói munkaköri kötelességeit;

            támogatja azokat a kezdeményezéseket, amelyek az oktatás és nevelés tökéletesítésére, az alkotói kutatás, a pedagógusok kutatási-kísérleti munkájának ösztönzésére irányulnak;

 

 

            elősegíti a tudomány, kultúra dolgozóinak, az alkotó szövetségek tagjainak, a vállalatok, intézmények, szervezetek dolgozóinak bevonását az oktatási-nevelési folyamatba, az érdeklődés alapján szerveződő tanulói csoportok vezetésébe;

            biztosítja a tanulók jogainak megvalósulását a fizikai és pszichikai erőszak elleni védelmével kapcsolatban;

            intézkedéseket foganatosít a tanulók alkohol-, kábítószer fogyasztásának megelőzése érdekében;

            ellenőrzi a tanulók étkeztetésének és orvosi ellátásának megszervezését;

            saját hatáskörében utasításokat és rendeleteket ad ki és ellenőrzi azok végrehajtását;

                évente beszámol a munkájáról a kollektíva közgyűlésén (konferenciáján).

            6.4. Az intézmény vezetője egyben a pedagógustanács – az intézmény kollegiális irányító szerve – elnöke.

            6.5. A pedagógustanács üléseit szükség szerint tartják, de évente legkevesebb négy alkalommal.

            6.6. A pedagógustanács a következő kérdéseket tárgyalja meg:

            az oktatási-nevelési folyamat tökéletesítése és módszertani biztosítása;

            az intézmény munkájának és munkarendjének tervezése;

            a tanterv variatív összetevőjének tervezése;

               a tanulók átvezetése a következő osztályokba és kibocsátásuk, a megfelelő oktatás szint elvégzéséről szóló dokumentum kiadása, a tanulók kitüntetése a tanulmányi sikereikért;

               a pedagógusok szakmai minősítésének növelése, alkotói kezdeményezésük fejlesztése, a tudomány és az élenjáró pedagógiai tapasztalat elterjesztése az oktatási-nevelési folyamatban;

               az intézmény részvétele az innovációs és kísérleti tevékenységben, együttműködés a felsőoktatási tanintézményekkel és tudományos intézetekkel;

               a tanulók és az intézmény dolgozóinak erkölcsi és anyagi ösztönzése;

               a szülők és az őket helyettesítő személyek erkölcsi ösztönzése, valamint azoké a társadalmi tényezőké, akik részt vesznek az oktatási-nevelési folyamat szervezésében;

               a tanulók, az intézmény dolgozóinak fegyelmi felelősségre vonása a kötelességeik teljesítésének elmulasztásáért;

               a pedagógustanács az intézmény működésével kapcsolatos egyéb kérdéseket is megtárgyal.

            6.7. Az intézmény társadalmi önkormányzati szerve a kollektíva közgyűlése (konferenciája), amelyet évente legalább egyszer összehívnak.

            6.8. A kollektíva közgyűlése (konferenciája) összehívásának rendjét, hatáskörét, létszámát és összetételét az intézmény alapszabálya és a kollektív szerződés szabályozza.

            6.9. A közgyűlés (konferencia) meghallgatja az igazgató beszámolóját az intézmény irányításáról, áttekinti az intézmény oktatási-nevelési, módszertani, gazdasági ás pénzügyi-gazdálkodási tevékenységét.

            6.10. Az intézményben a közgyűlés (konferencia) határozata alapján létrehozható és működhet az intézmény tanácsa, amelynek tevékenységét az alapszabály, valamint a kuratóriumi tanács, a tanulóbizottság, módszertani egyesülések, bizottságok, egyesületek, amelyek típusszabályzatát az OTM dolgozza ki és hagyja jóvá.

            Az összes megnevezett tanács, bizottság, egyesület a tevékenységét az intézményvezető által jóváhagyott Szabályzat alapján végzi.

            6.11. Az intézmény tanácstagjai a pedagóguskollektíva, a II.-III. fokozatú iskola tanulói, a szülők és a társadalom képviselői közül kerülnek megválasztásra.

            Az intézményvezető jóváhagyja az Iskolatanács szabályzatát, amelynek alapján a tanács a tevékenységét végzi.

      6.12. Az intézmény fő feladatai:

az oktatási-nevelési folyamat hatékonyságának növelése, együttműködve a családdal, a társadalommal, az állami és magán intézményekkel;

a tanintézmény stratégiai feladatainak, prioritást élvező fejlődési irányainak meghatározása és az oktatási-nevelési folyamat szervezési és pedagógiai biztosítása.

az egészséges életmód készségeinek kialakítása;

a tanulók szellemi és fizikai fejlődésének elősegítése és szociális tapasztalataik megszerzése;

a tanulók oktatására és nevelésére irányuló társadalmi kezdeményezések, a pedagógusok alkotó, kutató-kísérleti munkájának támogatása;

elősegíteni a tanulók szórakozásának és egészségük helyreállításának megszervezését;

a tanulók tanulásának és nevelésnek megfelelő feltételei megteremtését célzó társadalmi kezdeményezések támogatása;

 

 

olyan tettek kezdeményezése, amelyek elősegítenék a középiskolai végzettség kötelező voltára vonatkozó hatályos törvények következetes végrehajtását;

a tanulók erkölcsi és anyagi támogatásának ösztönzése, a tehetséges gyerekek kiválasztásának, támogatásának elősegítése.

partneri kapcsolatok megerősítése a tanulók családjai és az oktatási intézmény között az oktatási-nevelési folyamat egységének biztosítása érdekében.

            6.13. Az intézmény kuratóriumi tanácsának tagjait a közgyűlésen (konferencián) választják meg. A kuratóriumi tanács a végrehajtói hatalom szerveinek, vállatok, szervezetek, az oktatási intézmény képviselőiből és egyes állampolgárokból alakul ki.

               A kuratóriumi tanács intézkedéseket hoz az anyagi-műszaki és az oktatási-módszertani bázis megszilárdítása, pótlólagos finanszírozása források bevonása érdekében, az oktatási-nevelési folyamat feltételeinek javítása, a pedagógusok alkotó munkájának ösztönzése érdekében.

 

VII. Anyagi –műszaki bázis és pénzügyi-gazdálkodási tevékenység

 

               7.1. Az intézmény anyagi-műszaki bázisa magába foglalja az épületeket, építményeket, földet, kommunikációkat, berendezéseket, közlekedési eszközöket, szolgálati lakást, egyéb anyagi értékeket, amelyek értéke fel van tüntetve a mérlegben.

               7.2. Az állami vagy kommunális intézményhez tartozó vagyon operatív kezelési jogon az intézmény tulajdonát képezi és nem vonható el tőle, ha a törvény másként nem rendelkezik.

               7.3. Az intézmény finanszírozását az alapítója vagy az általa meghatalmazott szerv végzi a törvényeknek megfelelően.

               7.4. Az intézmény pénzügyi-gazdálkodási tevékenységét Ukrajna Költségvetési Kódexe, Ukrajna Oktatásról, Az általános középfokú oktatásról szóló törvényei és egyéb jogszabályoknak megfelelően végzik.

               7.5. Az intézmény finanszírozásának forrásai:

               a megfelelő költségvetés pénzösszegei (a kommunális intézmények számára) az általános középfokú oktatás finanszírozásának normatívái által előírt terjedelemben az általános középfokú oktatás állami szabványa szerint meghatározott terjedelemben;

               a fizetett szolgáltatások nyújtásáért kapott pénzösszegek;

               az oktatási-termelési műhelyek, oktatási-kísérleti részlegek, gazdaságok termékeinek értékesítéséből, a helyiségek, építmények, berendezések bérbeadásából befolyt bevételek;

               jogi és természetes személyek jótékonysági adományai;

               a törvény által nem tiltott egyéb források.

               7.6. Az ügyvezetés és a könyvelői nyilvántartás rendjét az intézményben a törvények, az OTM és a végrehajtó hatalom egyéb központi szerveinek normatív-jogi okiratai határozzák meg, amelyek irányítási szférájába tartoznak az intézmények. Az intézmény alapítójának döntése értelmében a könyvelői nyilvántartást végezhetik önállóan vagy központosított könyvelőségen keresztül.

               7.7..Az intézménynek joga van a törvények értelmében megvásárolni és bérbe venni szükséges berendezéseket és egyéb anyagi eszközöket, igénybe venni vállalatok, intézmények, szervezetek és természeti személyek szolgáltatásait, saját pénzből finanszírozni az intézmény dolgozóinak szociális-lakhatási körülményeik javítását elősegítő intézkedéseket.

               7.8. A beszámolás az intézmény tevékenységéről a törvények értelmében történik.

 

VІІІ. Nemzetközi együttműködés

 

               8.1. Az intézménynek a megfelelő anyagi-műszaki és szociális-kulturális bázis megléte, megfelelő finanszírozás esetén joga van nemzetközi tanuló- és tanárcserét végezni az oktatási programok, projektek keretén belül, a törvényeknek megfelelően közvetlen kapcsolatokat létesíteni a nemzetközi szervezetekkel és oktatási egyesületekkel.

               Az intézménynek joga van a törvényeknek megfelelően együttműködési szerződéseket kötni más országok oktatási intézményeivel, tudományos intézeteivel, vállalataival, szervezeteivel, társadalmi egyesületeivel.

               8.2. Az intézmény részvétele a nemzetközi programokban, projektekben, tanuló- és pedagóguscserékben a törvény értelmében történik.

 

 

 

ІХ. Az intézmény tevékenységének ellenőrzése

 

               9.1. Az intézmény tevékenységének állami ellenőrzése az egységes állampolitika megvalósítása biztosításának céljából történik az általános középfokú oktatás szférájában.

               9.2. Az intézmény tevékenységének állami ellenőrzését az OTM, a végrehajtó hatalom egyéb központi szervei végzik, amelyek irányítása alá tartozik az intézmény, valamint az OTM mellett működő oktatási intézmények állami felügyelősége, a végrehajtó hatalomhelyi szervei és a helyi önkormányzati szervek, a nekik alárendelt oktatási főosztályok szervei.